İntegral Somatik Yaklaşım™

Raja Selvam'ın verdiği, uzmanlara yönelik programdır.
Deneyimin tüm yönlerinin ve psişenin tüm katmanlarının bedenlenmesi (‘embodiment’) yoluyla terapötik sonuçları iyileştirmeyi amaçlayan bir program

 

Deneyimli  klinisyenlere yönelik geliştirilmiş bir program olan İntegral Somatik Yaklaşım (‘Integral Somatic Psychology’, veya ‘ISP’), tüm psikolojik süreçlere beden, psişe ve bilincin entegre edilmesini içermektedir. Her biri 4 günlük toplam üç modülden oluşan bu programın modül tarihleri: 

 

I.Modül – Duyguların Fizyolojisi: 12-15 Aralık 2019

II.Modül – Bağlanmanın Fizyolojisi: 4-7 Haziran 2020

III.Modül – Stres ve Travmanın Fizyolojisi: 26-29 Kasım 2020

İntegral Somatik Yaklaşım ile ilgili makaleler için tıklayınız.

 

I.Modül: Duyguların Fizyolojisi: Duygularla Etkin Olarak Çalışma

Bu modül, ISP Programı’nın ilk aşaması olup Program’dan bağımsız olarak da alınabilir.

 

Duygularla çalışmak birçok terapi yaklaşımının önemli bir parçasıdır. Ancak beden aracılığıyla duygularla çalışmak daha az uygulanmaktadır. Bedeni göz önünde bulunduran yaklaşımlar ise duygulara ulaşmak veya dışa vurmak için genelde beden savunmalarını yıkmayı veya bedeni regüle ederek bu savunmalarla baş etmeyi amaçlar.

Duygu, psişenin yapısı hakkında bilgi edinmemize yardımcı olan önemli bir içsel kaynaktır.  Zor duygusal deneyimleri tolere edebilme becerisi, mevcut psikolojik semptomları çözme ve yoğun  duygusal deneyimlerle daha kolay başa çıkma becerisi sağlamaktadır.

Araştırmalar, duygular tüm bedene yayıldığında ve bedende duyusal olarak deneyimlendiklerinde hem duygusal hem de bilişsel ve davranışsal sorunların daha etkin çözümlenebildiğini göstermektedir.

 

Neler Öğreneceğiz?

  • Bedenimiz, duyguların farklı katmanlarının oluşumunda ve duyguları deneyimlemeye karşı savunmalarımızda nasıl bir işlev görür?
  • Farklı duygusal deneyimleri (birincil, ikincil ve duyusal-motor duygular) nasıl destekleyebiliriz ve onlarla nasıl çalışabiliriz?
  • Zor duygularla, bu duyguları oluşturan deneyimleri yok etmeden nasıl çalışabiliriz?
  • Duyguların farklı katmanlarının oluşumunda veya duyguları deneyimlemeye karşı savunmalarımızda “enerji bedeni”miz (‘energy body’) nasıl bir işlev görür? 

Beden regülasyonu için etkin bir model öğreneceğiz.

 

Eğitmenimiz Raja Selvam Kimdir?

Raja Selvam (PhD), Peter Levine tarafından geliştirilen Somatik Deneyimleme Uygulayıcı Programları’nda kıdemli eğitmen ve İntegral Somatik Yaklaşım (Integral Somatic Psychology, ISP)’ın kurucusudur. Raja’nın eklektik yaklaşımı, Afektif Nörobilim, Somatik Deneyimleme, Wilhelm Reich’in Beden Psikoterapisi Sistemleri, Nesne İlişkileri ve Kişilerarası Psikanaliz Ekolleri, Jungian ve Arketipsel Psikoloji, Postüral Entegrasyon, Kraniosakral, Polarite, Bodynamic Analizi ve Advaita Vedanta felsefesi üzerinde şekillenmiştir.

 

Kimler Katılabilir?

Bu seminer klinik psikolog, psikolog, psikolojik danışman, psikiyatr, sosyal hizmet görevlileri, bu bölümlerin lisansüstü öğrencileri ve sağlık alanında çalışanlara açıktır. Katılımcıların uzun süredir duygularla terapötik bir çerçevede  çalışıyor olmaları ve bedenin bu çalışmalara entegrasyonuyla ilgileniyor olmaları beklenmektedir.

 

Başvuru Bilgileri:

Eğitim dili İngilizce’dir, Türkçe’ye ardıl tercüme yapılacaktır.

Yer: BÜMED

Program ücreti daha sonra açıklanacaktır. Lisansüstü öğrencilerine, akademisyenlere ve Bilgi Üniversitesi klinik psikoloji YL mezunlarına indirimli ücret uygulanacaktır.

Ücretsiz Webinar:

İntegral Somatik Yaklaşım’ın kurucusu ve bu program boyunca eğitmenimiz olacak Raja Selvam (PhD) ile 16 Eylül 2019 Pazartesi 19:00 – 21:00 saatleri arasında ücretsiz webinar düzenlenecektir. Webinar’a canlı katılım kontenjanı sınırlı olduğu için aşağıdaki linkten kayıt yaptırmanızı rica ederiz.

Ücretsiz Tanıtım Webinar’ı için başvurunuzu tıklayarak yapabilirsiniz.