Neden Somatik Deneyimleme?

Neden SE?

Somatik Deneyimleme® (SE) travma semptomlarının çözümlenmesini ve kronik stresin hafifletilmesini sağlayan güçlü bir psiko-biyolojik yaklaşımdır. SE, travmatik stresi çözümlemek ve stres ve travma ile baş edebilme kapasitesini arttırmak amacıyla geliştirilmiştir. Birçok alanda uygulama alanı bulmuştur. Bedeni duyumsamalar yoluyla farkındalığa getirerek fizyolojimizi ve sinir sistemimizi düzenlemeyi içerir. Somatik Deneyimleme, bedendeki duyumların farkındalığı ve takibini bir yol haritası olarak kullanır. Böylece, deneyimin derinleşmesine ve yaşantının zenginleşmesine de yardımcı olur.

Somatik Deneyimleme Egzersizleri 

Aşağıda bedensel duyumlarla nasıl çalışıldığına dair fikir vermesi açısından bir kaç egzersiz bulacaksınız. Kendiniz deneyebilir, bedeninizi takip etmeye şimdiden başlayabilirsiniz.

  • Egzersiz 1 – İç ve dış kaynaklarınızın birer listesini yapın (önce aklımıza çok fazla şey gelmeyebilir, fark edeceksiniz ki bir kaynak diğerini çağrıştıracak ve bir kartopu etkisi oluşacak). İç kaynaklarımız, iç dünyamızdan gelir. Dayanıklılığımız, inançlarımız, ilgi alanlarımız ve ilişkilerimiz gibi şeyler olabilir. Dış kaynaklarımız ise içinde yaşadığımız ortam, arkadaşlarımız,  ailemi,z işimiz gibi. Bu kaynaklarınızı detaylıca hayal edin ve bu imgelemeyi yaparken bedeninizde neler oluyor fark edin (nefesiniz rahatlıyor, derinleşiyor, kaslarınız gevşiyor mu? Vücut ısınız normalleşiyor mu?). Bu imgelemleri özellikle en etkin olanları  beden hafızanıza iyice yerleştirin. Aynı zamanda bu kaynakların listesini cüzdanınıza ve çalışma masanıza koyun. Ve hatta bir de hatırlatma notunu her zaman görebileceğiniz bir yere iliştirin, çünkü kendimizi kötü hissettiğimizde bunları hatırlamamıza yardımcı olacaktır.

 

  • Egzersiz 2 – Bedensel farkındalık lisanımızı geliştirmek. Oturup bedeni hissetmek, farkettiğiniz algı ve duyumlamalarımızı ifade etmek için kelimeler bulmak. Bu egzersize sakin, sevdiğiniz ve güvenli bir yerde oturarak yapabilirsiniz. Örnek kelimeker, sıcaklık, genişleme, yayılma, akış, yön, kasılma, gevşeme gibi.

 

  • Egzersiz 3 – Farkındalığınızın bir kısmını sürekli olarak kol ve bacaklarınızda tutmak. `An`dan uzaklaştığınızı fark ettiğinizde uygulayabileceğiniz basit ve çok etkili bir yöntem.

 

  • Egzersiz 4 – Farkındalığınız ile bedeninizde rahat hissettiğiniz yere gidin ve onu deneyimlemeyin (mesela elleriniz, baldırlarınız). Daha sonra sıkışık, gergin, ağrıyan bölgenin (mesela omuzlarınız, boynunuz) kenarına gidip- hiçbirşeyi değiştirmeye çalışmadan- birkaç saniye orada kalıp tekrar rahat yere geri dönmek, ve burada bir süre kalmak. Bu döngülemeyi bir süre tekrar ettiğinizde oluşan farkları gözlemlemek. Belki de şaşırarak rahatsız bölgenin kendiliğinden rahatladığını veya küçüldüğünü fark edebilirsiniz. İşte bedenimizin kendini iyileştirme gücü ve sihirli zekasına dair bir deneyim.

 

  • Egzersiz 5 – Yukarıdaki egzersizi yaparken şöyle bir şeyi fark edebilirsiniz. Kol ve bacaklarda bir içsel titreşme, karıncalanma, enerji akışı, veya uyuşmanın çözülmesine benzer hisler.. Buna izin verin ve bu şekilde stres enerjisinin bedeninizi terk ettiğini, sinir sisteminizdeki gerginliğin boşaldığını hayal edin, imgeleyin.

 

  • Egzersiz 6 Farkındalığınızı eklemlerinizde tutarak ayak parmaklarınızdan başlayıp, ayak bilekleri, dizler, kalça, omuz, dirsek, el bileği ve parmaklarınızı sırasıyla çok yavaş şekilde hareket ettiriniz. Ve bu sırada bedende oluşan hisleri fark ediniz. ` Discharge`(boşalım, serbest bırakma) adımına geçmenizi kolaylaştırıcı etkisi vardır. Buna ek olarak, vücudumuza ellerimiz ile hafifçe vurmak (tapping) ve dokunduğumuz yeri hissetmeye çalışmak yöntemiyle de beden bölgelerinin farkındalığınızı genişletebilirsiniz.

 

Bu egzersizler Dr. Peter Levine`in Waking the Tiger ve Diane ve Larry Heller`in Crash Course: A self-healing guide to Auto Accident and Recovery kitapları ve Somatic Experiencing eğitimlerinden derlenmiştir.